Projekty
Program WzmocniONE
WzmocniONE to program wspierający działania, które pomagają kobietom rozwinąć swój potencjał i budować poczucie własnej sprawczości.
W programie wzięło udział prawie 50 organizacji, których działania skupiały się na budowie i wzmacnianiu równej godności płci w Polsce. Budowie i wzmacnianiu poczucia własnej wartości, podmiotowości i samostanowienia kobiet/dziewcząt. Były realną odpowiedzią na problemy społeczne. Miały potencjał skalowania, replikowania, upowszechnienia i innowacyjności.
Relacje – Społeczność- Wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w obszarze społecznym 2021
W 2021 skupliśmy się na wsparciu rodziców i opiekunów dzieci z wyzwaniami i niepełnosprawnościami w obszarze społecznym
Co mamy na myśli, mówiąc „obszar społeczny”? Myślimy o wyjątkowych dzieciach z autyzmem, ADHD, ADD, ale także dzieci bez diagnozy, które doświadczają trudności w budowaniu relacji, odczytywaniu sygnałów ze świata i od innych ludzi (werbalnych i niewerbalnych) lub trudności w nadawaniu komunikatu, który będzie zrozumiały dla innych.
Jak wspierać nasze dzieci? Jak wspierać te obszary? Jak pomóc sobie? Te tematy podjęliśmy podczas webinariów i spotkań.
Dodatkowo, omawiamy wiele z nich w 4 modułach Kursu Online dla rodziców, którzy zaczynają swoją drogę z wyzwaniami w tym obszarze. Zachęcamy! Klikając w ulotkę otworzy się Wam strona naszego kanału na YT, gdzie umieszczony jest kurs.
Zapoznajcie się z materiałami, które opracowane zostały na potrzeby Kursu Online dla Rodziców oraz na podstawie spotkań tegorocznym i zeszłorocznym projekcie.
Kompleksowe wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w Gdyni.
Jesteśmy finalistkami programu WzmocniONE
Latem przeprowadziłyśmy pilotaż i działanie Ogród Wzmacniających Relacji.
Dziękujemy Wam za udział w spotkaniach i warsztatach i cieszymy sie ogromnie, szukacie i możecie czerpać od innych w podobnej sytuacji, że potrzeba tworzenia społeczności wokół wspólnych działań (mikro i makro) jest silna. Każda z osób bierze od społeczności i daje grupie tyle, na ile w danym momencie jest gotowa. Przyroda/ pół dziki ogród jest naszym sprzymierzeńcem, naturalnie tworzy klimat sprzyjający dobrostanowi. Ogromnym zaszczytem dla nas jest być częścią społeczności i towarzyszyć innym rodzicom dzieci z wyzwaniami i niepełnosprawnościami w ich drodze do aktywności.
Klub Rodzica Małe Kroki – Wielkie Rzeczy- działamy też w 2021 r.!
W ramach Gdyńskich Klubów Rodzica prowadzimy stale od 2019 r. klub wsparcia dla rodziców i opiekunów małych dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami.
W 2020 roku zrealizowaliśmy seminaria z zakresu Integracji Sensorycznej oraz przygotujemy naszą stałą przestrzeń w Gdyni Wiczlino, gdzie będziemy spotykać się na warsztatach w ogrodzie i sali seminaryjnej.
W klubie rozmawiamy o tym, jaką moc mają dobre relacje w świecie dziecka z wyzwaniami rozwojowymi lub niepełnosprawnością i o tym, jak na co dzień, w środowisku lokalnym i w pracy ze specjalistami o nie dbać, żeby pomóc sobie i dziecku.
Wspieramy gdyńskie rodziny w uzyskiwaniu dodatkowych kompetencji potrzebnych do zajmowania się małym dzieckiem z wyzwaniami rozwojowymi lub niepełnosprawnością. Przez eksperckie warsztaty chcemy wzmacniać rodziców i opiekunów w dokonywaniu wyborów według potrzeb ich rodziny oraz odkrywać rodzinne patenty na codzienność, np. łączenie leczenia, terapii i życia rodzinnego, edukację, zdrowie. Nasze warsztaty podejmują również tematy rozwoju osobistego i powrotu na rynek pracy oraz wspierają rodzeństwo dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami.
Szczegółowe informacje na temat spotkań i wydarzeń w ramach Klubu Rodzica- profil fundacji na Facebooku.
Zapisz się na newsletter i pozostańmy w kontakcie!
Prześlemy Ci materiały wspierające rodziców i co miesiąc podeślemy garść informacji i inspiracji.
Akumulator Społeczny 2019 i 2020
W 2019 otrzymaliśmy środki z Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY na projekt wspierający młode organizacje na starcie, dzięki któremu Fundacja Wielkie Rzeczy stworzyła fundamenty ogranizacyjne (w ramach konkursu dla młodych organizacji pozarządowych z terenu województwa pomorskiego). Grant wsparł nasz marketing- stronę internetową, działania organizacyjne i działania dla wolontariuszy. Umocniliśmy się w ideach turkusowego zarządzania i cieszymy się ogromnie, że jest z nami już ponad 20 wolontariuszy i zespół stale rośnie.
W 2020 zrealizowaliśmy projekt Wsparcie dla Rodziców i Opiekunów dla Dzieci z Autyzmem. Warsztaty i seminaria, spotkania TUS dla dzieci i rodziców cieszyły się dużym zainteresowaniem i na pewną są solidną cegiełką w działaniach systematycznego wsparcia dla Was, na których nam bardzo zależy.
Edukacja bez Przymusu
Wspieraliśmy realizację projektu dla rodzin w Edukacji Domowej EDUKACJA BEZ PRZYMUSU w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.
Projekt realizowany był w okresie wrzesień- październik 2019. W ramach projektu przygotowana została przestrzeń do rozwijania talentów i współdziałania w grupie rówieśniczej, dla dzieci będących w edukacji domowej. Część, którą koordynowała nasza fundacja, to budowanie sieci wsparcia dla rodzin edukacji domowej wśród gdyńskich instytucji (kultury, oświaty i sportu).
Projekt oparliśmy o metodę Dragon Dreaming, zbudowaliśmy wspólne cele i czerpaliśmy z zaangażowania całych rodzin. Wiele rodzin dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami decyduje się na edukację domową swoich dzieci, aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby edukacyjne i rozwojowe. Dołączamy swoją wiedzę i zaangażowanie, aby wspierać społeczność edukacji domowej.
Projekt realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska. Organizatorem projektu jest Fundacja WspólDzielnia w partnerstwie z Fundacją Miejsce Tworzenia, Stowarzyszeniem Halo Kultura oraz Fundacją Wielkie Rzeczy.
Wspierają nas