Projekty

Relacje – Społeczność- Wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w obszarze społecznym 2021

W 2021 skupliśmy się na wsparciu rodziców i opiekunów dzieci z wyzwaniami i niepełnosprawnościami w obszarze społecznym 

 

Co mamy na myśli, mówiąc „obszar społeczny”? Myślimy o wyjątkowych dzieciach z autyzmem, ADHD, ADD, ale także dzieci bez diagnozy, które doświadczają trudności w budowaniu relacji, odczytywaniu sygnałów ze świata i od innych ludzi (werbalnych i niewerbalnych) lub trudności w nadawaniu komunikatu, który będzie zrozumiały dla innych.  

 

Jak wspierać nasze dzieci? Jak wspierać te obszary? Jak pomóc sobie? Te tematy podjęliśmy podczas webinariów i spotkań.

Dodatkowo, omawiamy wiele z nich w 4 modułach Kursu Online dla rodziców, którzy zaczynają swoją drogę z wyzwaniami w tym obszarze.   Zachęcamy! Klikając w ulotkę otworzy się Wam strona naszego kanału na YT, gdzie umieszczony jest kurs.

 

 

 

Zapoznajcie się z materiałami, które opracowane zostały na potrzeby Kursu Online dla Rodziców oraz na podstawie spotkań tegorocznym i zeszłorocznym projekcie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompleksowe wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w Gdyni.

Trzy, dwa, jeden – zaczynamy! Z dumą, radością i nadzieją chcemy Wam powiedzieć o naszej inicjatywie. Już dziś zapraszamy do korzystania z informacji, już dziś zachęcamy do aktywnego włączania się w naszą społeczność.
🌟 Kim jesteśmy? Mamami. Zwykłymi mamami, niezwykłych Dzieci. Codziennie pokonujemy wiele trudności, codziennie świętujemy sukcesy naszych Dzieci.
🌟 Wiemy już, że najwięcej wsparcia, zrozumienia, ale też wiedzy niezbędnej w naszej codzienności, możemy otrzymać od innych rodziców. W nasze doświadczenie wpisują się wszystkie cenne rady i uwagi, szybko przekazywane w wąskich korytarzach poczekalni.
W nasze doświadczenie wpisują się także wszystkie zachwyty i uśmiechy, a także mądre spojrzenia i ręce na ramieniu dające wsparcie w najtrudniejszych chwilach – otrzymane od rodziców.
🌟 Marzyłyśmy o tym, by całe rodzicielskie wsparcie docierało szerzej i dalej niż poczekalnie gabinetów.
Dziś to marzenie się spełniło.
Zaczynamy tworzyć przestrzeń, z której mogą korzystać wszyscy.
Czyli konkretnie kto? Wszyscy gdyńscy rodzice Dzieci z niepełnosprawnościami, bez względu na to jaki przymiotnik stoi przy słowie rodzice (biologiczni, zastępczy, adopcyjni). Wszyscy rodzice bez względu na wiek Dzieci oraz rodzaj niepełnosprawności. Wierzymy, że wspólnie stworzymy miejsce gdzie każdy z Was będzie czuł się u siebie.
🌟 Będziemy dzielić się informacjami o dostępnych projektach, miejscach, terapiach i spotkaniach. Będziemy polecać lekarzy, terapeutów i placówki edukacyjne.
🌟 Będziemy dzielić się wiedzą. Liczymy, że także Wy podzielicie się swoim doświadczeniem.
Planujemy webinary, forum, konsultacje. Nasze wydarzenia będą dostępne online oraz stacjonarnie. Będą odbywały się w różnych godzinach.
🌟 Ważnym i nowatorskim elementem naszych działań są
konsultacje rodzice-rodzicom.
Nie wiesz jak postąpić? Jest Ci trudno, czy smutno, a może chcesz podzielić się radością? Kto lepiej Cię zrozumie jak nie inny rodzic? Konsultacje będą odbywały się w trzech trybach: stacjonarnie, telefonicznie oraz w sieci. W tak różnych godzinach, jak różne są nasze potrzeby i możliwości. Wolisz wcześnie rano? Czemu nie. Rozmowa jest dla Ciebie możliwa po 20 – oczywiście. Sprawdź harmonogram (dostępny wkrótce w postach) i wybierz najlepszy dla siebie czas.
🌟 Twórzmy niezwykłą społeczność, stwarzajmy lepszy, bardziej dostępny świat. Dla naszych Dzieci.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za współpracę 2020/2021!

Zapraszamy do podpisania nowych umów wolonatriackich na rok 2021/2022 🙂

Wkrótce Ania Kanaan, koordynatorka wolontariatu, podeśle Wam szczegóły tego, co planujemy na ten rok.

Rekrutacja nowych wolontariuszy jest w tym roku wstrzymana.

Jesteśmy finalistkami programu WzmocniONE

Latem przeprowadziłyśmy pilotaż i działanie Ogród Wzmacniających Relacji. 

Dziękujemy Wam za udział w spotkaniach i warsztatach i cieszymy sie ogromnie, szukacie i możecie czerpać od innych w podobnej sytuacji, że potrzeba tworzenia społeczności wokół wspólnych działań (mikro i makro) jest silna. Każda z osób bierze od społeczności i daje grupie tyle, na ile w danym momencie jest gotowa. Przyroda/ pół dziki ogród jest naszym sprzymierzeńcem, naturalnie tworzy klimat sprzyjający dobrostanowi. Ogromnym zaszczytem dla nas jest być częścią społeczności i towarzyszyć innym rodzicom dzieci z wyzwaniami i niepełnosprawnościami w ich drodze do aktywności. 

Klub Rodzica Małe Kroki – Wielkie Rzeczy- działamy też w 2021 r.!

W ramach Gdyńskich Klubów Rodzica prowadzimy stale od 2019 r. klub wsparcia dla rodziców i opiekunów małych dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami. 

W 2020 roku zrealizowaliśmy seminaria z zakresu Integracji Sensorycznej oraz przygotujemy naszą stałą przestrzeń w Gdyni Wiczlino, gdzie będziemy spotykać się na warsztatach w ogrodzie i sali seminaryjnej.

W klubie rozmawiamy o tym, jaką moc mają dobre relacje w świecie dziecka z wyzwaniami rozwojowymi lub niepełnosprawnością i o tym, jak na co dzień, w środowisku lokalnym i w pracy ze specjalistami o nie dbać, żeby pomóc sobie i dziecku. 

Wspieramy gdyńskie rodziny w uzyskiwaniu dodatkowych kompetencji potrzebnych do zajmowania się małym dzieckiem z wyzwaniami rozwojowymi lub niepełnosprawnością. Przez eksperckie warsztaty chcemy wzmacniać rodziców i opiekunów w dokonywaniu wyborów według potrzeb ich rodziny oraz odkrywać rodzinne patenty na codzienność, np. łączenie leczenia, terapii i życia rodzinnego, edukację, zdrowie. Nasze warsztaty podejmują również tematy rozwoju osobistego i powrotu na rynek pracy oraz wspierają rodzeństwo dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje na temat spotkań i wydarzeń w ramach Klubu Rodzica- profil fundacji na Facebooku.

 

Zapisz się na newsletter i pozostańmy w kontakcie!

Prześlemy Ci materiały wspierające rodziców i co miesiąc podeślemy garść informacji i inspiracji.

Akumulator Społeczny 2019 i 2020

W 2019 otrzymaliśmy środki z Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY na projekt wspierający młode organizacje na starcie, dzięki któremu Fundacja Wielkie Rzeczy stworzyła fundamenty ogranizacyjne (w ramach konkursu dla młodych organizacji pozarządowych z terenu województwa pomorskiego). Grant wsparł nasz marketing- stronę internetową, działania organizacyjne i działania dla wolontariuszy. Umocniliśmy się w ideach turkusowego zarządzania i cieszymy się ogromnie, że jest z nami już ponad 20 wolontariuszy i zespół stale rośnie.

W 2020 zrealizowaliśmy projekt Wsparcie dla Rodziców i Opiekunów dla Dzieci z Autyzmem. Warsztaty i seminaria, spotkania TUS dla dzieci i rodziców cieszyły się dużym zainteresowaniem i na pewną są solidną cegiełką w działaniach systematycznego wsparcia dla Was, na których nam bardzo zależy.

Edukacja bez Przymusu

Wspieraliśmy realizację projektu dla rodzin w Edukacji Domowej EDUKACJA BEZ PRZYMUSU w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Projekt realizowany był w okresie wrzesień- październik 2019. W ramach projektu przygotowana została przestrzeń do rozwijania talentów i współdziałania w grupie rówieśniczej, dla dzieci będących w edukacji domowej. Część, którą koordynowała nasza fundacja, to budowanie sieci wsparcia dla rodzin edukacji domowej wśród gdyńskich instytucji (kultury, oświaty i sportu).

Projekt oparliśmy o metodę Dragon Dreaming, zbudowaliśmy wspólne cele i czerpaliśmy z zaangażowania całych rodzin. Wiele rodzin dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami decyduje się na edukację domową swoich dzieci, aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby edukacyjne i rozwojowe. Dołączamy swoją wiedzę i zaangażowanie, aby wspierać społeczność edukacji domowej.

Projekt realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska. Organizatorem projektu jest Fundacja WspólDzielnia w partnerstwie z Fundacją Miejsce Tworzenia, Stowarzyszeniem Halo Kultura oraz Fundacją Wielkie Rzeczy.

Wspierają nas

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego